В Польщі набула чинності практично повна заборона на аборти. Це спричинило нову хвилю загальнонаціональних акцій протесту. Три місяці тому Конституційний суд постановив, що аборт вроджених плодів є неконституційним.

Про це повідомляє APnews.

Під керівництвом жіночої правозахисної групи “Жіночий страйк” люди вийшли на вулиці Варшави, де протестували перед судом, акції пройшли також в інших містах і тривають декілька днів.

У Варшаві атмосфера була напруженою, поліція затримала трьох людей, які за їх словами, “вторглися на територію Конституційного трибуналу”. Учасники протесту наполягають на тому, що загалом було затримано п’ять осіб, серед них є Клементина Суханова, одна з лідерів руху.

Протестувальники наполягали на тому, що жінки повинні мати право самі розпоряджатися власним тілом. На одному з банерів у Жешуві зазначалося, що “заборона абортів — це дискримінація найбідніших”, оскільки бідніші жінки не зможуть їздити за кордон на аборти, як це роблять польські жінки, які можуть собі це дозволити.

“Я хотіла мати більше дітей, ти вбив це бажання”, – йдеться у банері, який тримала одна жінка серед демонстрантів у Варшаві. Деякі польські жінки заявили, що якщо їм буде відмовлено в праві переривати вагітність у випадках деформації плодів, вони взагалі не намагатимуться мати дітей.

Найвища посадова особа Польщі з прав людини засудила подальше обмеження того, що вже було одним із найбільш строгих законів про аборти в Європі, назвавши це трагедією для жінок.

Відео: afp news
Правозахисниці вважають новий закон драконівським.

“Держава хоче ще більше обмежити їх права, ризикувати їх життям і засудити їх до тортур”, – сказав Адам Боднар, уповноважений з прав людини або омбудсмен, роль якого не залежить від польського уряду. “Цьому образу протистоять громадянське суспільство”.

Єдине правове обґрунтування абортів, яке залишається за польським законодавством, полягає в тому, якщо життя або здоров’я жінки загрожують, або якщо вагітність є наслідком зґвалтування чи інцесту. На сьогодні близько 98% усіх легальних абортів у країні — а їх у 2019 році було 1110 – були зроблені на підставі вад розвитку плода.

Конституційний суд Польщі в середу виправдав суперечливу постанову жовтня, яка забороняє аборти у випадках плодів із вродженими вадами, навіть таких настільки серйозних, що не існує шансів вижити після народження. Потім уряд опублікував рішення суду в урядовому Журналі законів. Ці кроки були формальними передумовами, необхідними для набуття чинності новим законом.

Члени правлячої в Польщі партії “Право і справедливість”, яка приєдналася до Римо-Католицької Церкви, домагалися нового обмеження. Вони стверджували, що це спосіб запобігти абортам плодів із синдромом Дауна, які становлять значну частку законних абортів у Польщі.

У Нідерландах тривають масові заворушеня

Протестувальники вимагають повної лібералізації закону про аборти та відставки уряду, що не здається ймовірним у короткостроковій перспективі.

Тим часом правозахисні групи шукають нові стратегії допомоги жінкам. Федерація жінок і планування сім’ї заявляє, що буде вимагати відшкодування у міжнародних судах, аргументуючи тим, що новий закон порушує заборону жорстокого поводження та катувань. Це також допомагає жінкам, які хочуть зробити аборти або поїхати за кордон для процедури.

Деякі протестувальники в середу закрили свої обличчя зеленими банданами, які є символом руху за аборти в Аргентині. Південноамериканська країна нещодавно легалізувала аборти — історичну зміну в глибоко католицькій Латинській Америці.

Конституційний суд складається в основному з призначених “Законом і Справедливістю”, які виносили рішення за поданням депутатів від партії.

Відео: reuters
Поділитися в соціальних мережах:

Залишити коментар: