Доступні на дотик копії полотен, які експонують в Художньому музеї, створює скульпторка Тетяна Альбицька-Костомарова. Незрячі можуть прочитати картини руками.

Про це повідомляє Суспільне.

Скульпторка Тетяна Альбіцька-Костомарова показує виліплену копію натюрморту голландського живописця — її та ще три полотна робить в рамках проєкту “Крокуємо інклюзією”. Картини будуть об’ємними, щоб незрячі люди могли їх прочитати руками. Та від оригіналу відрізнятимуться, каже скульпторка. Нині Тетяна ліпить частину картини Іллі Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому султанові”. На ліпку одного полотна може витратити близько тижня. Після цього робитиме форму. Готова робота буде вилита зі штучного каменя, каже Тетяна.

“Цей матеріал, якщо його так торкнутися, він віддає тепло ваших рук. А якщо їх лити з бронзи, вони були б холодні”, — говорить скульпторка.

Доступні на дотик картини Альбіцька робить вперше. Працює з консультантом. Приходили й паралімпійські спортсменки, вони також вносили коригування, розповідає майстриня.

“Коли вони прийшли, у мене був такий взагалі день, це так емоційно. Так всього торкалися, пищали. Вони побачили: “Боже, це ви для нас робите, я все бачу, я все читаю, я все розумію”. У мене аж мурахи по тілу, що це настільки людям потрібно”, — говорить Альбіцька-Костомарова.

Окрім чотирьох художніх робіт, планують створити навігацію музеєм та ще близько 15 графічних, розповідає кураторка проєкту Марія Ясеновська.

“Спочатку ми хотіли використовувати техніку, яка схожа на друк Брайлем. Зараз ми все ж таки вирішили, що це буде трохи інший варіант. Це буде 3D-друк і потім він буде наклеюватися вже на певну поверхню”, — пояснює кураторка проєкту “Крокуємо інклюзією” Марія Ясеновська.

За її словами, для міста це не перший досвід створення об’ємних зображень.

“Наприклад “Харківська асоціація незрячих юристів” разом зі спеціалізованою гімназією імені Короленка робили тактильні ікони. Є такий досвід, просто його ще не було саме в музейних просторах”, — каже Ясеновська.

Проєкт реалізовується коштом Українського культурного фонду: на створення картин надали понад 500 тисяч гривень. Усі роботи планують представити на виставці у Художньому музеї наприкінці жовтня. Експонуватимуть об’ємні копії поряд з оригіналами.

Відео: Суспільне
Поділитися в соціальних мережах:

Залишити коментар: