У Старобільську, що на Луганщині, археологи завершують вивчати найдавнішу неолітичну стоянку на сході України. Люди там жили близько 8 тисяч років тому. Ловили рибу, полювали на тварин та збирали ягоди. Проте археологи саме цю культуру називають нетиповою для свого часу.

Про це повідомляє Суспільне з посиланням на кандидата історичних наук Сергій Теліженко.

Неолітичну стоянку “Старобільськ-1” дослідники вивчають поступово, сантиметр за сантиметром. За словами Сергія Теліженка, тут жили представники так званої ракушечноярської культури.

Характер їхньої господарської діяльності передбачав лише полювання, мисливство, риболовлю, збиральництво і виготовлення посуду”, — пояснює кандидат історичних наук.

Спеціальним інструментом — кельмою, спершу обережно розбивають ґрунт. Цю землю археологи називають баластом. І хоч знахідки мають бути нижче, її теж досліджують.

“Тут попадаються дуже невеличкі фрагменти й знаряддя і просто так їх побачити неможливо”, — каже учасник археологічної експедиції Сергій Мордас.

Серед знахідок – фрагменти посуду, кремнієві знаряддя та мушлі молюсків. Їх тут найбільше, адже стоянка розташована на березі ріки Айдар.

“На деяких з них часто трапляються навмисно зроблені отвори. Це робиться для того, щоб коли кидаєш у вогонь, вони не розтріскувалися, не розліталися. Вони завжди робили дірочку невеличку, і тоді вони цілі були”, — розповів Суспільному Сергій Теліженко.

За словами Теліженка, на цій локації дослідження тривають не перший рік.

“Що стосується попередніх років, там були й цілі розвали посуди великі. На жаль вони зберігаються в Луганському краєзнавчому музеї на окупованій території. Був і амулет з ікла молодого оленя. Були й вогнища”, — говорить кандидат історичних наук.

Цю стоянку почали досліджувати ще у 1939-му році, каже Сергій Теліженко. Були великі експедиції й на початку вісімдесятих. Нові знахідки вивчать у Києві. Потому передадуть до Луганського обласного краєзнавчого музею у Старобільську.

Відео: Суспільне
Поділитися в соціальних мережах:

Залишити коментар: